HISTORIA RODU

Historia rodu Grimaldich to historia "rodu ludzi ambitnych, o krwi gorącej, pozbawionych skrupułów, chętnych do grabieży, szybkich w zemście i zaciekłych w walce.

Ta najwcześniejsza- od wieku trzynastego do szesnastego- jest uwikłana w dzieje republik włoskich. Ma też swoją kartę w zmaganiach wojennych jednej z nich- Genui. Wydaje się, że tam, gdzie toczyła się jakaś walka, któryś z Grimaldich chwytał miecz i wiódł swych ludzi w ogień.

http://www.national-geographic.pl/

Położenie Monako było wręcz idealne do roli, jaką jego władcy mieli do odegrania. Ogromna, naga skała o spadzistych ścianach, wbijająca się w morze łączy się z resztą wybrzeża wąziutkim pasem lądu. To wielce strategiczne położenie i naturalne warunki obronne podnosiły znaczenie Monako. 

W 1190 roku władca Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego Henryk VI, koronowany na króla Niemiec i Włoch, podarował Monako Genui pod warunkiem, że położone tam fortyfikacje będą zarezerwowane na wyłączny użytek cesarstwa. Ród Grimaldich nie był jeszcze wtedy związany z Monako. Ich pierwszy przodek Otto Canella piastował godność konsula w Genui. Najmłodszy z trzech jego synów Grimaldo również brał czynny udział w życiu Republiki Genueńskiej. Od jego imienia pochodzi nazwisko rodu. Pod koniec XIII wieku głową rodu został Rainier I Grimaldi, bogaty kupiec i żeglarz.


Nie zabrakło oczywiście człowieka, który zazdrościł Rainierowi władzy i bogactwa. Był to jego brat- Franciszek Grimaldi, z racji swych cech nazywany Złośliwcem. 8 stycznia 1297 roku, zimną nocą przy porywistym wietrze i falach bijących o podnóże Skały, poprowadził małą grupkę wiernych sobie ludzi po spadzistej ścianie urwiska, aż po same mury fortecy. Podczas, gdy jego ludzie czekali, on w przebraniu mnicha franciszkańskiego, zapukał do drzwi i poprosił o gościnę. Zaspani żołnierze wpuścili go do środka. Znalazłszy się tam, Franciszek wyjął miecz spod habitu i krzyknął na swych czekających komanów, którzy wpadli przez zamkniętą bramę i pomogli mu pozabijać zupełnie zaskoczonych Genueńczyków. W ten sposób po raz pierwszy Monako znalazło się w rękach rodu Grimaldi.


Przez kolejne stulecia Monako prowadziło wojny z Genuą, chodziło głównie o utracone posiadłości. Z tej przyczyny Grimaldi musieli sprzymierzyć się z Francją, a potem z Sabaudią. W końcu, w 1524 Cesarz Karol V uznał niepodległość Monako, jednak musiało ono pozostać pod protektoratem Królestwa Hiszpanii. W 1793 roku rewolucyjna Francja zajęła księstwo, zmieniając jego nazwę na "Fort Herkulesa". Niedługo potem Grimaldi odzyskali swoje państwo, które następnie otrzymało protektorat Królestwa Sardynii. Dopiero Napoleon III (1848-1852) uznał niepodległość księstwa. 

Monako w 1870
Monako u schyłku XIX wieku
Monako obecnie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które w nim zawarłeś. Dane przetwarzane są wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celach statystycznych.