sobota, 7 maja 2022

Turniej rugby Sainte Devote+więcej

Dziś Rodzina Książęca pojawiła się na meczu rugby Sainte Devote, organizowanym pod patronatem Fundacji Księżnej Charlene.Embed from Getty Images


Embed from Getty Images


Embed from Getty Images


Embed from Getty Images


Embed from Getty Images


Embed from Getty Images


Embed from Getty Images


Embed from Getty ImagesEmbed from Getty Images


Embed from Getty Images

 


***

W ramach swoich regularnych podróży na terytoria historycznie związane z Jego rodziną, książę Albert II podróżował do Włoch w regionie Apulii od 20 do 22 kwietnia, a 23 kwietnia 2022 r. do Genui. Gminy Terlizzi, Canosa di Puglia, Poggiorsini i Spinazzola, podobnie jak Genua, są częścią sieci Miejsc Historycznych Grimaldich w Monako. W 1532 roku cesarz Karol V nadał panu Monako, w zamian za sojusz, kilka lenn w południowych Włoch. Genua to miejsce narodzin rodziny Grimaldi. Przodkowie Suwerena opuścili miasto na przełomie XIII i XIV wieku, aby zbudować swoją suwerenność wokół Skały Monako.

W środę 20 kwietnia po południu książę, powitany przez pana Nicola Gemmato, burmistrza Terlizzi w prowincji Bari,  odsłonił znak wskazujący na przynależność miasta do sieci „Sites Historic Grimaldi of Monaco” .

Książę, prowadzony przez burmistrza, mógł wtedy odkryć kościół Santa Maria di Sovereto , w którym przedstawiono mu lapidarium z herbami Grimaldi. Kontynuował swoją wędrówkę pieszo ulicami miasta i zainaugurował pamiątkową tablicę swojej wizyty na miejscu starego zamku. Następnie udał się do katedry, aby obejrzeć na jednej z jej fasad herb swojego kuzyna Honoré II. Następnie książę pojawił się przed pomnikiem wojennym, aby złożyć tam wieniec, po wysłuchaniu hymnów narodowych Monako, Europy i Włoch, granych przez orkiestrę miejską.

Późnym popołudniem książę kontynuował swoją wizytę w Trani, w prowincji Barletta-Andria-Trani. W obecności burmistrza miasta, pana Amadeo Bottaro, Władca odkrył katedrę San Nicola Pellegrino , symboliczną budowlę miasta, pochodzącą z okresu normańskiego . Dzień zakończył się obiadem w obecności delegacji Monako oraz burmistrzów Trani, Canosa di Puglia, Terlizzi, Poggiorsini i Spinazzoli.

Rankiem w czwartek 21 kwietnia książę został przyjęty w Canosa di Puglia, mieście położonym również w prowincji Barletta-Andria-Trani, przez burmistrza Roberto Morra. Po przybyciu książę odsłonił znak wskazujący na przynależność do sieci „Miejsc Historycznych Grimaldi w Monako”.

Władca udał się następnie do ratusza, gdzie odsłonięta została tablica upamiętniająca Jego wizytę. Książę kontynuował swoją wędrówkę pieszo ulicami historycznego centrum miasta przed złożeniem wieńca laurowego przed pomnikiem wojennym.

Później książę odwiedził  hotelową szkołę średnią Luigi Einaudi . Z tej okazji sala przyjęć tej szkoły została ochrzczona „Sala Księcia Alberta II Monako”, w obecności władz lokalnych, dyrektora, nauczycieli i uczniów.

Pod koniec ranka książę udał się do Castel del Monte , położonego w mieście Andria, na zachód od Bari, na wycieczkę z przewodnikiem po tym niezwykłym XIII-wiecznym budynku, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa  UNESCO od 1996 roku. Po obiedzie wydanym przez gminę Andria, Władca i Jego delegacja zostali zabrani do zamku Garagnone, położonego w sercu Parku Narodowego Alta Murgia, położonego w pobliżu Spinazzoli i Poggiorsini. Książę HSH, w obecności burmistrza Spinazzoli Silvestri Giuliany, burmistrza Poggiorsini, Ignazio Di Mauro, oraz prezesa Parku Narodowego odsłonił panel informacyjny na temat powiązań strony z Monako. Torantini.

Zamek Garagnone zawdzięcza swoją nazwę Roberto Guaragna, jednemu z normańskich rycerzy, który przybył do Włoch w 1048 roku. Został doszczętnie zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1731 roku. Do dziś widać tylko kilka podziemnych pomieszczeń i część murów. W 2022 roku Park Narodowy Alta Murgia uruchomił procedurę zakupu zamku.

Wczesnym wieczorem Suwerenny Książę dotarł do miasta Matera, stolicy prowincji o tej samej nazwie , znajdującej się w Basilicata . To włoskie miasto, które w 2019 roku zostało Europejską Stolicą Kultury, jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


W sobotę rano, 23 kwietnia, HSH the Prince wziął udział w otwarciu 12. edycji Euroflora, wystawy poświęconej kwiatom i roślinom ozdobnym, która odbywa się w Genui do 8 maja 2022 roku. Powitany przez burmistrza miasta, pana Marco Bucci, prezydenta regionu Liguria, pan Giovanni Toti, prezydent Porto Antico Genova, Mauro Ferrando oraz dyrektor Euroflory, pan Salvatore Suracce, Władca odwiedzili w szczególności stoisko Egzotycznego Ogrodu Monako, który uczestniczy w to kwiatowe wydarzenie . Książę Albert mógł również podziwiać różę „Księżniczki Monako” poświęconą księżnej Grace i uprawianą w ogrodzie różanym Parchi di Nervi. W 1966 roku książę Rainier III i jego żona księżna Grace uświetnili swoją obecnością pierwszą edycję tej imprezy, która co pięć lat gromadzi kilkuset wystawców z całego świata. Księżna wróciła tam w 1971 roku.

Książę udał się następnie do Szpitala Pediatrycznego Giannina Gaslini , aby spotkać się z personelem pielęgniarskim i wpisać się do księgi gości, zanim został przewieziony do Casa Rossa Stowarzyszenia Orkiestry Gaslini . Kierowany przez profesora Pierluigiego Bruschettiniego, Suweren odwiedził niedawno otwarty dom dla rodzin hospitalizowanych dzieci i spotkał się z wolontariuszami stowarzyszenia.

Następnie książę Albert został powitany przez księcia Domenico Pallavicino, honorowego konsula generalnego Monako w Genui, na lunch w swojej rezydencji.

Po południu Suwerenny Książę złożył prywatną wizytę w Villa del Principe . Po prezentacji wnętrz pałacowych Władca wziął udział w obradach okrągłego stołu, podczas których przedstawiono mu prace badawcze prowadzone we współpracy z jednostkami genueńskimi w ramach trwającego projektu restauracji fresków Pałacu Książęcego Monako. Bliskość historyczna skłania bowiem do spojrzenia w stronę miasta Ligurii, aby spróbować zidentyfikować artystów i warsztaty działające w Monako.

Na koniec dnia, w Palazzo Ducale , Władca wziął udział w III edycji Festa della Bandiera. Na zakończenie tej ceremonii książę otrzymał obywatelstwo gminy Genua, po przedstawieniu przez historyka sztuki pana Giacomo Montanari świeckich powiązań istniejących między Genuą a Monako. Miasto Genua dołączyło właśnie do włoskiego stowarzyszenia Siti storici Grimaldi di Monaco . Powołana w 2021 r. Federacja Miejsc Historycznych Grimaldi, działająca na prawie Monako, koordynująca w tym samym celu działania włoskich i francuskich stowarzyszeń, czyli około stu władz lokalnych, jest kierowana przez samego księcia.Zdjęcia: Palais Princier de Monaco

****

W ostatni weekend Charlotte Casiraghi została matką chrzestną Zeldy Lafon, córeczki bliskich przyjaciół Charlotte- Tima i Jill Lafon. Uroczystość miała miejsce w Saint Tropez.


***

Pod koniec marca księżna Caroline pojawiła się na premierze spektaklu baletowego.

31 marca księżna uczestniczyła w uroczystości, która miała miejsce w Akademii Francuskiej. 


1 komentarz:

  1. Bardzo miłe i ciekawe informacje prezentowane na blogu. Zdjęcia uśmiechniętej księżnej Charlene bezcenne.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które w nim zawarłeś. Dane przetwarzane są wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celach statystycznych.