czwartek, 27 stycznia 2022

Fete de la Sainte Dévote 2022

26 i 27 stycznia mieszkańcy Monako celebrują wspomnienie swojej patronki- świętej Dewoty, młodej chrześcijanki, która za panowania cesarza Dioklecjana zginęła śmiercią męczeńską. Łódź z jej ciałem miała zostać przetransportowana do Afryki lecz sztorm spowodował, że nie dotarła do celu i osiadła na mieliźnie, w dolnej części portu Monako. Łódź padła łupem żeglarzy, jednak silny wiatr spowodował, że nie udało im się uciec. Schwytano ich, a łódź spalono. 


Na pamiątkę tych wydarzeń, rodzina książęca po wieczornej mszy (26 stycznia) pali przygotowywaną co roku łódź, która przypływa do portu. W tym roku w uroczystości wzięli udział: książę Albert, książę Jacques, księżniczka Gabriella, księżna Caroline i Louis Ducruet. 


27 stycznia, w godzinach popołudniowych w Katedrze św. Mikołaja w Monako odprawiono uroczystą mszę, w której uczestniczył książę Albert i księżna Caroline. Następnie spod Katedry wyruszyła procesja z relikwiami św. Dewoty. Rodzina książęca przyglądała się jej z okna Pałacu Książęcego.


Embed from Getty Images


W dzisiejszej mszy w Katedrze uczestniczyła też Nicole Coste.

Pałac Książęcy poinformował również, że księżna Charlene czuje się coraz lepiej.

Tutaj  możecie obejrzeć wczorajsze wydarzenia. 

3 komentarze:

 1. Gabriella ma piękny płaszczyk i opaskę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej, czy blog dalej działa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nie dzieje się nic, o czym mogłabym napisać jakikolwiek dłuższy post. Poza tym, jestem w trakcie sesji i nie za bardzo mam czas na tworzenie artykułów tematycznych. Aktualnie książę Albert jest na Igrzyskach Olimpijskich, więc oprócz jego zdjęć stamtąd - w Monako panuje cisza.

   Usuń

Dodając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które w nim zawarłeś. Dane przetwarzane są wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celach statystycznych.