niedziela, 19 września 2021

Caroline i Albert na obchodach rocznicy+ więcej

Wieczorem, 17 września, księżna Caroline i książę Albert uczestniczyli w obchodach 30. rocznicy istnienia Mission Enfance. Wydarzenie odbyło się w klubie sportowym w Monako.

Mission Enfance to organizacja, powstała w 1991 roku we Francji i Monako, której celem jest niesienie pomocy dzieciom w potrzebie na całym świecie. Jej założycielem jest ksiądz Stephane Aumonier. Stowarzyszenie tworzy i wzmacnia systemy szkolnictwa w trudnych regionach. W każdym kraju, w którym działa, posiada lokalne zespoły nadzorujące działania humanitarne, gwarantując tym samym  pomyślne rezultaty. 

Obszary interwencji Mission Enfance to: działanie na rzecz rozwoju młodych poprzez wzmacnianie i tworzenie nowych struktur szkolnych, wdrażanie programów mających na celu pomoc rodzinom, sponsorowanie biednych dzieci, działania ratunkowe i współpraca z innymi organizacjami (również pozarządowymi), a także publikacja poradników i książek.


***
16 września w Monako zorganizowano Princess of Monaco Cup. To inicjatywa sponsorowana przez Monaco Asset Management. Fundusze zebrane podczas wydarzenia zostaną podzielone pomiędzy Fundację księżnej Charlene a Fight Aids Monaco, czyli fundację księżniczki Stephanie. Ostatnia edycja zgromadziła 330 000 euro, co umożliwiło m.in. wyremontowanie basenu miejskiego imienia księżnej Charlene w La Turbie, we Francji oraz prowadzenie lekcji pływania w gimnazjum w Ghanie, w Afryce. 


W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na dwa projekty, po jednym z każdej z dwóch fundacji: w przypadku Fight Aids Monaco będzie to Dom Życia w Carpentras - miejsce stworzone w 2010 roku przez księżniczkę Stephanie, które przyjmuje osoby żyjące z wirusem HIV, by mogły odpocząć, spędzić kilka dni, skorzystać z leczenia i wsparcia. W przypadku Fundacji księżnej Charlene, będzie to Etafeni Day Care Center Trust - miejsce, zapewniające wsparcie żywieniowe dla dzieci w wieku od 3 do 14 lat, które mieszkają w slumsach w Kapsztadzie.


***
14 września książę Albert II, jako pierwsza głowa państwa na świecie, poleciał w 100% elektrycznym  samolotem. Suweren został zaproszony na 30-minutowy lot w Velis Electro, jedynym samolocie certyfikowanym przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego, który działa wyłącznie na energię elektryczną. Samolot poleciał z Monako na lotnisko Nice-Cote d'Azur i z powrotem. Książę został zaproszony przez Raphaela Domjana, założyciela projektu SolarStratos, pilota samolotu i pierwszą osobę, która odbyła podróż dookoła świata na łodzi zasilanej energią słoneczną. 


Wysiadając z samolotu książę przyznał, że "to był piękny lot". Jednocześnie Albert podjął pierwsze kroki w kierunku zrównoważonych zmian. "Może nie jutro lub pojutrze, ale myślę, że lotnictwo elektryczne znajdzie swoje miejsce. Wspaniale jest latać bez emisji CO2. Rozwój lotnictwa elektrycznego musi być kontynuowany, aby w jutrzejszych lotach można było wykorzystywać silniki elektryczne, zasilane bateriami lub ogniwami paliwowymi."

missionenfance.org; newmyroyals.com; facebook.com/palaismonaco; parismatch.com; 

1 komentarz:

  1. Wspaniałe inicjatywy zostały wypromowane przez działanie rodziny książęcej - dom dla dzieci, chorych na AIDS. Brawo!

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które w nim zawarłeś. Dane przetwarzane są wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celach statystycznych.