czwartek, 19 listopada 2020

Święto Narodowe Monako 2020

Dzisiaj, 19 listopada, Monako, a tak właściwie książę Monako obchodzi swoje święto. Wraz z nastaniem kolejnych władców, datę święta zmieniano na dzień ich imienin, i tak książę Karol III obchodził ten dzień 4 listopada, a książę Rainier III - 19 listopada. Tak naprawdę książę Albert II mógłby zdecydować się na przeniesienie święta o cztery dni wcześniej - na 15 listopada, ale postanowił uczcić pamięć swojego ojca i zostać przy ustalonej przez niego dacie. Zresztą 19.11 to dzień, w którym Albert - 15 lat temu - został intronizowany na władcę Monako.

19 listopada jest dniem wolnym od pracy. Wszystkie miejsca są zamknięte, aby umożliwić wszystkim czynny udział w obchodach. Domy i ulice są obwieszone flagami, a mieszkańcy zawsze chętnie zbierają się w oknach, na balkonach, a przede wszystkim na placu przed Pałacem, aby zobaczyć się z rodziną książęcą.W tym roku uroczystości wyglądały zupełnie inaczej niż zawsze. Rozpoczęły się dopiero o godzinie 10.00, uroczystą mszą w Katedrze św. Mikołaja w Monako. Poprowadził ją Arcybiskup Monako Dominique Mare David. Uczestniczyli w nim: księżna Charlene, książę Albert, księżna Caroline, Andrea Casiraghi i Tatiana Santo Domingo, Pierre Casiraghi i Beatrice Borromeo, księżniczka Alexandra oraz Louis i Marie Ducruet. W katedrze znalazła się też m.in.: rodzina baronowej Elisabeth-Anne de Massy, bracia księżnej Charlene - Gareth i Sean - z żonami, a także oficjele Monako, tacy jak np. Minister Stanu - Pierre Dartout z żoną. Nieobecna była księżniczka Stephanie.
Po mszy, para książęca i księżna Caroline wrócili dwoma samochodami do Pałacu, a dalsi członkowie rodziny książęcej przyszli na piechotę, tak jak zwykle. 
W związku z obecną sytuacją, książę zdecydował o odwołaniu występów karabinierów na placu pałacowym. Rodzina nie pojawiła się również w oknach Pałacu Książęcego. O godzinie 11.30 wszyscy pojawili się na dziedzińcu (do reprezentacji obecnej na mszy dołączyli: książę Jacques, księżniczka Gabriella oraz Stefano i Francesco Casiraghi). Odśpiewano hymn, książę Albert dokonał przeglądu karabinierów, a także wręczył im odznaczenia militarne. Postanowił uhonorować Orderem św. Karola Czerwony Krzyż Monako oraz swój personel pałacowy. Książę Albert i księżna Caroline przez cały czas byli wyraźnie wzruszeni. Podczas gdy książę przypinał medale karabinierom, książę Jacques, ubrany w mundur, wzorem taty salutował każdemu odznaczonemu.
Francesco Casiraghi

Stefano Casiraghi
Para książęca z dziećmi, w zamian za to, że nie mogła pojawić się w oknach Pałacu, nagrała wiadomość z życzeniami dla wszystkich mieszkańców księstwa i jego przyjaciół. 16, 17 i 18 listopada para książęca wręczała medale osobom zasłużonym w dziedzinie nauki, sportu, kultury oraz honorowe odznaczenia za walkę z pandemią dla Szpitala im. Księżnej Grace oraz wolontariuszy zaangażowanych w pomoc. Wczoraj Albert i Charlene spotkali się z osobami odznaczonymi Orderem św. Karola. Zaktualizowane posty na ten temat znajdziecie TUTAJ i TUTAJ


Księżna Charlene miała na sobie: płaszcz od Terrence Bray, beret od Diora, rękawiczki od Cornelii James, buty marki Jimmy Choo i kopertówkę marki Akris. Co ciekawe, księżna po raz pierwszy wystąpiła publicznie z tą kopertówką podczas swojej pierwszej Gali Czerwonego Krzyża jako księżna Monako (2011 rok). 

Księżniczka Gabriella miała na sobie sukienkę marki Jacadi i buciki od Livly Clothing. 

Beatrice Borromeo wybrała kostium, buty i kopertówkę od Diora, do czego dobrała burgundową opaskę od Suzanne Ceremony. Biżuteria, którą miała na sobie została stworzona przez Buccelatti, czyli markę, której Bea jest ambasadorką.

Tatiana Santo Domingo w tym roku postawiła na płaszcz i spódnicę marki Prada. Czarna opaska pochodzi of Jennifer Behr, a rękawiczki od Agnelle.

Księżna Caroline, tradycyjnie postawiła na Chanel. Zarówno garsonka, jak i dodatki zostały zaprojektowane przez tę markę.

5 komentarzy:

 1. Styl Marie do mnie nie przemawia.
  Caroline wygląda jak zwykle z klasą, a siwe włosy dodają jej uroku.
  Tatiana wygląda pięknie. Najlepiej ze wszystkich lat.
  Beatrice też ładnie i chyba jest w ciąży.
  Szkoda, że zabrakło Indii,Maxa,Sashy i Stefanii, a także szkoda, że Paulina już się nie pojawia na święcie.

  OdpowiedzUsuń
 2. I know that everyone is more somber this year and that is appropriate, but this was a lot of black. I love the magenta color peeking out of Charlene's coat. Tatiana definitely looked the best she has in years. Prince Jacques saluting is adorable. The gloves on Charlene and Caroline surprised me.

  OdpowiedzUsuń
 3. W tym roku wszystkie panie wyglądały pięknie i elegancko. Najbardziej chyba prostą, klasyczną stylizacją zaskoczyła mnie Tatiana. W stroju Charlene natomiast wy rzuciłabym te przeźroczyste, czarne rękawiczki - wyglądają trochę przerażająco.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniałe Święto. Wszystkie Panie pięknie się prezentowały.
  Jacques, Gabriella, Stefano i Francesco są słodcy :)
  Salutujący Jacques - wspaniałe ;)

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które w nim zawarłeś. Dane przetwarzane są wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celach statystycznych.