środa, 16 września 2020

Nowa inicjatywa Charlene + ostatnie wydarzenia

Ostatni czas był bardzo intensywny dla księżnej Charlene. W sobotę wzięła udział w zorganizowanym przez swoją fundację wyścigu The Crossing: Calvi-Monaco Water Bike Challenge (zaktualizowany post TUTAJ), do którego intensywnie trenowała przez kilka ostatnich miesięcy. W czasie kwarantanny księżna stworzyła kolejną inicjatywę: #StrongTogether, która dostarczyła niezbędny sprzęt, środki i maseczki osobom potrzebującym w RPA i w Monako. Charlene nie spoczęła na laurach i prężnie działa dalej. Program przeciwdziałający utonięciom dotarł też do Kanady, a dokładniej do Quebec. Fundacja zorganizowała 100 000 dodatkowych godzin zajęć pływania dla uczniów z tego kanadyjskiego miasta.

Princess Charlene of Monaco Foundation

W Kanadzie śmierć przez utonięcie to, według statystyk, druga przyczyna śmierci małych dzieci. Na całym świecie jest to jedna z pięciu przyczyn zgonów dzieci w wieku od roku do czternastu lat. WHO szacuje, że każdego roku tonie około 320 000 osób. W przybliżeniu, co godzinę to 40 osób, a połowa ofiar ma mniej niż 25 lat. Dzieci poniżej piątego roku życia są najbardziej dotkniętą grupą.

Princess Charlene of Monaco Foundation


Fundacja Charlene współpracuje z Lifesaving Society w Quebec od 2013 roku. Uruchomiono program o nazwie Swim to Survive. Jest on skierowany do dzieci w wieku szkolnym i uczy ich pływania oraz tego jak zapobiegać utonięciom, skupia się też na nauce zasad pierwszej pomocy. Zarówno ten program, jak i inne tworzone przez księżną, trafiają w pierwszej kolejności do szkół o niskim poziomie społeczno-ekonomicznym, tzw. szkół o niekorzystnej sytuacji, aby zapewnić wszystkim uczniom możliwość nauki pływania i bezpieczeństwa. Jego honorowymi ambasadorami są m.in: Alexandre Bilodeau (podwójny mistrz olimpijski, narciarz) i Sylvie Bernier (mistrzyni olimpijska w nurkowaniu z 1984).

Poznałem księżną Charlene podczas Igrzysk Olimpijskich w Vancouver w 2010 roku. Przez kilka godzin mieliśmy okazję rozmawiać na tematy, będące przedmiotem naszych wspólnych zainteresowań. Później księżna szukała podobnie myślących do siebie ambasadorów, którzy wesprą ją w działaniu fundacji na całym świecie. Przypomniała sobie nasze spotkanie, skontaktowała się ze mną ponownie w 2012 roku i zapytała, czy byłbym zainteresowany.

--  Alexandre Bilodeau

 

To projekt mojego życia! Swim to Survive może uratować tysiące młodych ludzi przed utonięciem. Jako patron honorowy zrobię wszystko, by przyczynić się do sukcesu i jak największej dostępności tego programu. Oprócz ratowania, pozwoli wielu dzieciom odkryć przyjemność, jaką jest obcowanie z wodą w bezpieczny sposób. 24 lipca 2002 roku na zawsze pozostanie w mojej głowie i sercu. Tego dnia mój pięcioletni bratanek Raphael utonął na moich oczach podczas rodzinnego spływu kajakowego po rzece Nouvelle w Gaspesie. Książka, którą napisałam opowiada o poczuciu winy, kiedy nie zanurkowałam, by uratować mojego siostrzeńca uwięzionego pod łodzią. Eksperci potwierdzili, że gdybym po niego zanurkowała, również bym utonęła, bo zostałabym wciągnięta przez wir. Woda była dla mnie zarówno najlepsza, jak i najgorsza. Najlepsza, bo zdobyłam złoty medal w nurkowaniu na olimpiadzie w Los Angeles, a najgorsza, bo mój siostrzeniec utonął w rzece. Jak można pogodzić te dwa doświadczenia?

--  Sylvie Bernier


Program dotarł już do 33 000 dzieci w wieku szkolnym w Quebec, ale Fundacja dąży do rozszerzenia go na pozostałe prowincje. 

***

Zanim księżna Charlene wystartowała w The Crossing..., uczestniczyła w przyjęciu koktajlowym zorganizowanym przez burmistrza Calvi, a następnie we mszy. 


***
11 września księżniczka Stephanie wzięła udział w spotkaniu roboczym Fundacji Fight Aids Monaco, w trakcie którego podjęto dyskusję na temat pracy Domu Życia (Maison de Vie). Księżniczka zainaugurowała ten projekt w 2010 roku. Jest to miejsce, w którym osoby z HIV i AIDS oraz ich rodziny mogą uzyskać niezbędną pomoc psychologiczną i materialną. Księżniczka miała na sobie maseczkę z logo Alter, czyli marki tworzonej przez jej córkę Pauline.

https://www.newmyroyals.com/

***
Festiwal Cyrkowy, który miał odbyć się w styczniu 2021 roku został odwołany.

***
W tym roku przypada 65. rocznica premiery filmu Hitchcocka: Złodziej w hotelu, w którym zagrała księżna Grace i Cary Grant. Jako że był to film, który zapoczątkował przygodę Grace na Lazurowym Wybrzeżu, zorganizowano kilka wydarzeń upamiętniających to "święto". W jednej ze scen przyszła księżna prowadzi samochód, na fotelu pasażera siedzi Cary Grant. Po pewnym czasie zatrzymują się w miejscu z widokiem na Monako i wtedy Grace Kelly, czyli Frances Stevens mówi: "Czy kiedykolwiek widziałeś jakieś piękniejsze miejsce na świecie?" 

11 września w Monako zorganizowano specjalny pokaz filmu Złodziej w hotelu. Następnie książę Albert oficjalnie zaprezentował hybrydową wersję samochodu Sunbeam Alpine, czyli tego, który prowadziła jego matka w filmie. Pojazd został zmodernizowany. Księciu towarzyszyła 95-letnia Brigitte Auber, która zagrała w filmie Danielę, nastolatkę zakochaną w postaci Cary'ego Granta. 


1 komentarz:

  1. Świetna inicjatywa Charlene, jedna z kolejnych, która naprawdę pomaga.
    Uwielbiam filmy z księżną Grace.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które w nim zawarłeś. Dane przetwarzane są wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celach statystycznych.