sobota, 23 maja 2020

Podsumowanie ostatniego miesiąca w Monako

Stan w Monako na dziś:
Ilość osób zarażonych: 97
Ilość osób wyzdrowiałych: 90
Ilość zgonów: 4

27 kwietnia książę nagrał przemówienie, w którym podziękował wszystkim pracownikom służby zdrowia, wolontariuszom i organizacjom, a zwłaszcza Czerwonemu Krzyżowi Monako, jednostkom bezpieczeństwa publicznego, farmaceutom i ratuszowi, a także wszystkim ludziom, którzy dostosowali się do obostrzeń wprowadzonych w marcu. Albert wyraził też wdzięczność "dla personelu kilkudziesięciu zawodów, które zapewniły ciągłość codziennego życia. Niezależnie od tego, czy chodzi o dostarczanie żywności, czy utrzymanie dróg, czy to w misjach bezpieczeństwa i ratowniczych, czy w roli wsparcia dla firm i ich pracowników." Następnie złożył kondolencje rodzinom zmarłych z powodu koronawirusa. Albert dodał też, że "powrót do życia po Covid-19 będzie długi, restrykcyjny i trudny. Będzie to wymagało stopniowego działania, etapami i warunkami." Książę polecił wszystkim noszenie maseczek ochronnych i zapewnił o ich dalszym rozprowadzaniu na terenie Monako. Jeśli jesteście zainteresowani całością przemówienia, znajdziecie ją TUTAJ

Ponadto, książę zdecydował o zmniejszeniu wpływów pałacowych o 40%. 4 maja wziął udział w wideokonferencji zorganizowanej m.in. przez UE, gdzie zobowiązał się do wpłaty pewnej sumy na rzecz opracowania skutecznej diagnostyki i szczepionki przeciw wirusowi. Celem UE jest zebranie 7.5 mld. euro do końca maja. Albert powiedział: „Jestem przekonany, że tylko razem i zjednoczeni będziemy w stanie pokonać tę próbę, która nie ma odpowiednika w naszej najnowszej historii. Razem i zjednoczeni będziemy mieli również okazję skierować przyszłość na bardziej zrównoważoną i integracyjną ścieżkę.”


7 maja książę Albert odwiedził organizację, produkującą maseczki dla mieszkańców księstwa.

Facebook/Palais Princier de Monaco

Facebook/Palais Princier de Monaco
8 maja Gareth Wittstock wręczył maseczki pięćdziesięciu sportowcom olimpijskim i paraolimpijskim z Monako.

https://monacolife.net/
Miesiąc temu, w Monako rozpoczęto zbiórkę na rzecz Szpitala im. księżnej Grace. Od 10 kwietnia udało się uzyskać 470 955 euro. Monakijski bank wpłacił 100 000 euro, a reszta kwoty to darowizny od mieszkańców i przyjaciół Księstwa. Pieniądze umożliwiły szpitalowi pozyskanie niezbędnych materiałów do samodzielnego przeprowadzania testów wirusologicznych i serologicznych, 'wzmocnienie' sprzętu niezbędnego do walki z wirusem oraz uzyskanie większej liczby strojów ochronnych dla personelu i pacjentów.

Monaco Daily News
2 czerwca w Księstwie rozpocznie się kolejny etap 'powracania do normalności'. Tego dnia mają zostać otwarte bary, restauracje, muzea, sale gier i kasyna. Konieczne będzie zachowanie odpowiednich środków ostrożności, dlatego do restauracji nie będzie można wejść 'z ulicy', konieczna jest rezerwacja telefoniczna; miejsca w lokalach zostaną znacznie ograniczone, a menu ma być wyświetlane na ekranach/smartfonach/plastikowych podkładkach, które można wyczyścić. W muzeach, salach do gier konieczne jest zachowanie odstępu 1.5m, maski są niezbędne. Kino na zewnątrz jest dozwolone.

https://www.lobservateurdemonaco.mc/
Wyjątkiem od tego, co napisałam wyżej jest Pałac Książęcy. Pozostanie zamknięty dla zwiedzających do kwietnia 2021 roku. Zmiana warty na placu przed nim dalej będzie dostępna dla widzów.

https://www.lobservateurdemonaco.mc/
3 czerwca Włochy otwierają granice z krajami strefy Schengen. Wśród nich jest też Monako. Kontrole na granicach księstwa na razie pozostają bez zmian.

Hello Monaco
12 maja książę odbył wideokonferencję z pięcioma doktorantami, biorącymi udział w projekcie ITER, którzy właśnie ukończyli dwuletnie badanie współfinansowane przez Księstwo. Projekt wybiera obiecujących naukowców i inżynierów z państw, które się w nim zrzeszają (w tym Monako).

https://monacolife.net/
Pałac książęcy ogłosił, że z dniem 31 sierpnia 2020 Minister Stanu, Serge Telle, ustąpi ze swojego stanowiska. Jego miejsce zajmie Pierre Dartout. Telle był dwudziestym czwartym Ministrem Stanu w Monako. Pełnił tę funkcję od 1 lutego 2016 roku. Książę Albert podziękował mu za lojalność.
Na górze- Serge Telle
Na dole- Pierre Dartout

2 komentarze:

  1. Dzięki za podsumowanie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. It is good to hear the plans to reopen, albeit slowly and with necessary caution. May it go smoothly.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które w nim zawarłeś. Dane przetwarzane są wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celach statystycznych.