poniedziałek, 18 maja 2020

"Niech żyje bal"- kilka słów o galach, z których znane jest Monako

Bal de la Rose

To wyjątkowe wydarzenie rozpoczyna wiosenny sezon w Monako. Co roku odbywa się w marcu i za jego organizację odpowiedzialna jest księżna Caroline, która osobiście nadzoruje przygotowanie imprezy, dekorację, wymyśla motyw przewodni i pełni rolę "gospodyni". Do niedawna robiła to wspólnie z Karlem Lagerfeldem.

newsmyroyals.com


Wydarzenie ma przede wszystkim wymiar charytatywny. Wszystkie zgromadzone fundusze trafiają do Fundacji Księżnej Grace, o której więcej przeczytacie TUTAJ. Na pomysł zorganizowania pierwszego balu wpadła księżna Grace. Każdego roku była osobiście zaangażowana w tworzenie tego wydarzenia. Róże, od których pochodzi nazwa gali, były ulubionymi kwiatami księżnej.

Hello Monaco
Od samego początku chodziło o pomoc innym. To nie miało być tylko i wyłącznie wydarzenie towarzyskie, zyski miały trafiać do dzieci ze specjalnymi potrzebami lub poważnymi chorobami. Oprócz kosztów wstępu i aukcji, goście mogą przekazywać dodatkowe darowizny.

Hello Monaco
Przez lata na bal zapraszano znanych artystów, dzięki czemu wydarzenie stało się jeszcze bardziej popularne i coraz trudniej było się na nie dostać. Niezmiennym punktem wydarzenia od początku jego istnienia jest dekoracja złożona z 25.000 róż. Każdego roku na liście znajduje się około 1.000 gości z całego świata.

Hello Monaco
Co roku na balu pojawia się cała "rodzina Casiraghi", czyli Andrea i Pierre z żonami, Charlotte i Dimitri oraz księżniczka Alexandra. Prawie zawsze jest też książę Albert. Charlene uczestniczyła w balu do 2014 roku. Księżniczka Stephanie również się na nim nie pojawia.

dailymail.co.uk

zimbio.com

zimbio.com
Pinterest
***
Festiwal Telewizyjny

Festiwal Telewizyjny w Monako trwa tydzień i jest gratką nie tylko dla osób, obserwujących rodzinę książęcą zza komputerów, ale też dla wszystkich mieszkańców księstwa. Każdy może stać się jego częścią. Co roku do Monte Carlo zjeżdżają znani aktorzy i chętnie spotykają się ze swoimi fanami.

therealmyroyals.com
Festiwal został stworzony przez księcia Rainiera III. Obecnie jego honorowym przewodniczącym jest książę Albert. To tygodniowe święto kina zbiera gwiazdy, producentów, reżyserów i twórców związanych z najpopularniejszymi produkcjami na świecie.

tvfestival.com
Dwoma głównymi punktami festiwalu jest, co banalne, impreza rozpoczynająca i kończąca wydarzenie. Na pierwszej z nich pojawia się najczęściej sam książę Albert, a na drugiej- sama księżna Charlene, albo przyjeżdżają razem. Kiedy podjeżdżają pod wejście, czekają na nich fani i jeżeli kiedykolwiek oglądaliście live z którejś z ceremonii to mogliście zauważyć, że zarówno Albert, jak i Charlene, podchodzą do zgromadzonych, podpisują zdjęcia i robią ze zgromadzonymi kilka zdjęć. Następnie idą na ściankę i uczestniczą w gali zgodnie z dalszym planem.

screenshot

Twitter
Pinterest
Ceremonia zamknięcia jest szczególnie wyjątkowa, ponieważ w jej trakcie wręcza się nagrody- Złote Nimfy. Szczególnym wyróżnieniem jest Kryształowa Nimfa. Jedną z laureatek tej prestiżowej nagrody jest Martyna Wojciechowska, która otrzymała ją za film "Ludzie-duchy".

kobiecaintuicja.com

Facebook/Martyna Wojciechowska
 Przez cały ten tydzień, uczestnicy festiwalu biorą udział w premierowych pokazach, konferencjach prasowych, udzielają wywiadów, spotykają się z fanami, a także pojawiają się na imprezach towarzyszących. Rok temu na jedną z nich przybył książę Albert z dziećmi. Obowiązkowym punktem corocznych wydarzeń, jest przyjęcie koktajlowe zorganizowane przez parę książęcą w ogrodach Pałacu.

newsmyroyals.com

Pinterest

Facebook/Palais Princier de Monaco

Facebook/Palais Princier de Monaco
***
Gala Czerwonego Krzyża

Jest to jedno z największych wydarzeń charytatywnych na świecie, które skupia najbardziej znane osoby w Europie. Jest zwieńczeniem sezonu letniego w Monako. Odbywa się w Salle des Etoiles, w Klubie Sportowym, i co roku pojawia się na nim para książęca, która otwiera galę pierwszym tańcem.

hola.com
Pierwszy Bal Czerwonego Krzyża został zorganizowany w 1948 roku, przez księcia Louis'a II. Misją organizacji jest kontynuowanie pracy wielkiego humanisty, Henry'ego Dunanta, który założył organizację w 1863 roku. Tworząc Czerwony Krzyż, Dunant pragnął pomagać rannym żołnierzom lub powracającym z bitew.

Hello Monaco
Z roku na rok przygotowuje się coraz bardziej atrakcyjny program, na który składają się koncerty, licytacje i zabawa. Wstęp na bal nie należy do najtańszych, ale z pewnością osoby, które na niego przybywają, są w stanie wydać w licytacjach dużo więcej pieniędzy, dzięki czemu wspomaga się pożyteczne inicjatywy. Obecnie to właśnie książę Albert wybiera artystów, którzy wystąpią na gali. W ubiegłych latach byli to m.in.: John Legend, Seal, Boy George, Lionel Richie, czy The Scorpions.


Facebook/Palais Princier de Monaco
Obecnie, organizacji przewodniczy książę Albert, który niedawno mówił o balu w ten sposób:
"Gala Czerwonego Krzyża jest unikatowa. Jest tam wielka historia. To najważniejsze wydarzenie tego lata pod względem wydarzeń społecznych i charytatywnych. Pamiętam jak obserwowaliśmy, kiedy nasi rodzice się do tego przygotowywali. Ja nie brałem w tym udziału dopóki nie skończyłem szesnastu lat. Mama pozostała prezydentem aż do śmierci, a ja obecnie mam przywilej, by kierować Czerwonym Krzyżem w Monako."
Hello Monaco
Cała uroczystość trwa do późnych godzin i kończy się pokazem sztucznych ogni. Oto krótkie filmiki z gali:


***
Monte Carlo Gala for the Global Ocean

Jest to "najmłodsza" gala ze wszystkich przedstawionych. Po raz pierwszy miała miejsce 28 września 2017 roku. Jej twórcą jest książę Albert, a dokładniej jego fundacja, o której więcej możecie przeczytać TUTAJ.

Facebook/Palais Princier de Monaco
Jako, że fundacja księcia skupia się również na ochronie mórz i oceanów, i że jest to temat bliski Albertowi, to jej misją jest pomoc temu obszarowi, poprzez zbieranie pieniędzy na jego ratowanie. Chodzi tu przede wszystkim o walkę z zanieczyszczeniami, ochronę raf koralowych, organizację badań naukowych, rozwój morskich obszarów chronionych oraz zachowanie zagrożonych gatunków.

Hello Monaco
Podczas gali odbywa się licytacja przedmiotów/aktywności wystawionych przez gwiazdy kina, estrady, a także organizacje. Dwie pierwsze edycje zebrały w sumie trzydzieści pięć milionów euro. Wśród "nagród" były m.in.: jazda konna po portugalskiej plaży z Madonną, towarzystwo księcia Alberta podczas Monaco E-Prix, gra w golfa z Andy'm Garcia, możliwość oglądania jak Madonna nagrywa płytę, elektryczna łódź motorowa stworzona na zamówienie księcia Alberta,  prywatna kolacja na Zamku Królewskim w Wersalu, przejażdżka konna i prywatny koncert w domu Andrea Bocellego, Rolex należący do księcia Alberta, czy ceramika Pablo Picasso. Co roku mistrzem ceremonii jest książę Albert.
"Ocean odgrywa kluczową rolę w równowadze klimatycznej i życiowej naszej planety, wytwarzając 50% tlenu i pochłaniając 25% dwutlenku węgla. Zwalczanie kryzysu związanego ze zmianami klimatu zaczyna się od ochrony naszego oceanu. Nie możemy rozwiązać jednego problemu, bez uprzedniego rozwiązania drugiego." -książę Albert II
Facebook/Palais Princier de Monaco
***
Na koniec chciałabym wspomnieć o jeszcze jednej ważnej gali. Wprawdzie nie odbywa się w Monako (oprócz 2015 roku), ale jest istotna dla rodziny książęcej i dla zainteresowanych nią osób. Mowa o Gali Fundacji Księżnej Grace. Jest ona organizowana przez Fundację Księżnej, której siedziba mieści się w USA. Gala odbywa się w październiku w Nowym Jorku i przewodniczy jej para książęca z Monako. 

zimbio.com
W jej trakcie wręcza się nagrody oraz stypendia finansowe dla najbardziej uzdolnionych artystów teatru, tańca i filmu w USA. Charlene i Albert przyznają też specjalną nagrodę im. Księcia Rainiera III. Otrzymują ją wybitni artyści, którzy odnieśli znaczące sukcesy zawodowe, ale wnieśli wkład humanitarny w swoje dziedziny. Ci, którzy wykazali się doskonałością w powyższych trzech dziedzinach otrzymują brązowe statuetki księżnej Grace.

Facebook/Palais Princier de Monaco

A czy Wy macie swoją ulubioną galę, w której uczestniczy rodzina książęca z Monako, albo w której Wy chcielibyście wziąć udział?

6 komentarzy:

 1. Kiedyś chciałabym uczestniczyć w Balu de la Rose♡, bardzo podoba mi się pomysł księcia Alberta z Monte Carlo Gala for the Global Ocean. To naprawdę wartościowa inicjatywa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie akurat nie ma różnicy między tymi wszystkimi galami. Wszystkie wydają mi się identyczne - są takie celebryckie, hollywoodzkie, niewiele w nich tego iście królewskiego bilchtru. Natomiast inicjatywy - tak jak wspomniała już Ola T. - są naprawdę wartościowe i fajnie, że są osoby, które to promują.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego Charlene przestała się pojawiać na Balu Róż.
  Niestety pewnie w tym roku nie mamy co liczyć na żadne gale.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poruszyłaś ciekawą kwestię. Zawsze wydawało mi się, że udział pierwszej damy (czy to księżnej, czy to królowej, czy to cesarzowej) danego kraju na niektórych uroczystościach jest po prostu niezbędny i tylko choroba może tłumaczyć nieobecność. Nie jestem tu znawcą, ale wydaje mi się, że księżna Grace sumiennie uczestniczyła w najważniejszych galach. Po jej śmierci zastąpiła ją Karolina, która również często pojawiała się na najważniejszych dla księstwa okazjach.

   Tymczasem Charlene, o ile jeszcze na początku pojawiała się na takich uroczystościach, to w którymś momencie po prostu przestała sobie na nich bywać. Czy to normalne? Czy nikogo nie dziwi, że najważniejsza kobieta w Monako ot tak w pewnym momencie praktycznie "olała" jeden ze swoich głównych obowiązków reprezentacyjnych? Rozumiem, że zależy jej bardziej na życiu low-profile, ale jednak jakieś zasady w reprezentowaniu własnego pańśtwa istnieją. Trochę szkoda, że okazje, które wypromowała Grace, teraz stają się praktycznie zapomniane, bo nie ma nikogo, kto dalej utrzymywałby zainteresowanie tego typu inicjatywami.

   Usuń
  2. Nie mam zamiaru nikogo bronić, mam na ten temat swoje zdanie, ale odniosę się tylko do tego co kiedyś powiedział książę Albert. W którymś wywiadzie przyznał, że wie, że Charlene nie pojawia się zbyt często, ale postanowiła się poświęcić opiece nad dziećmi. Teraz jest tak, że zawsze albo książę albo księżna z nimi zostają. Kiedy jedno ma obowiązki- drugie jest z dziećmi i odwrotnie. Charlene też kiedyś mówiła, że Albert odprowadza Jacques'a i Gabrielle do szkoły, ona wtedy pracuje i później jest zmiana, kiedy kończą zajęcia ona z nimi zostaje. W sumie po kalendarzu jej aktywności widać, że dostosowuje go do bliźniąt. Jeśli gdzieś pojawia się z mężem, i nie jest to gala, to dzieci im raczej towarzyszą. Nie mam dzieci, więc nie wiem jak to jest, ale też uważam, że księżna powinna pojawiać się publicznie częściej, no ale może faktycznie chce być z dziećmi jak najdłużej. Nie mam pojęcia, w każdym razie sądzę, że jej zaangażowanie dla Fundacji to, mimo wielu szlachetnych inicjatyw, za mało.
   Abstrahując od tego, uważam że wiąże się z tym jeszcze jeden problem. Chodzi o pałac, który nie publikuje żadnych informacji na temat przyszłych wyjść, nigdy nie wiadomo czego i kogo można się spodziewać i przede wszystkim gdzie. Kiedyś o tym informowano, pamiętam, że w 2015 Char nie pojawiła się na Balu Róży, bo Gabriella zachorowała, i na Twitterze od razu pojawiły się informacja na ten temat. To samo jest z wyjściami związanymi z Fundacją Char: mało kiedy możemy zobaczyć jakieś zdjęcia księżnej "z pracy". Najczęściej pojawiają się na prywatnych profilach, nie są szczególnie nagłaśniane. To nie dotyczy tylko fundacji. O niektórych wyjściach można się dowiedzieć od pracowników jakiegoś miejsca albo znajomych, a pałac milczy. Nie wiem jaka jest przyczyna, ale raczej nie jest to przeoczenie, bo mam sporo źródeł i rzadko kiedy coś wiadomo :)
   PS mogę się tylko domyślać, ale może Char "oddała" Rose Ball księżnej Caroline, a Caroline "oddała" Bal Czerwonego Krzyża księżnej Charlene? Dziwnie to brzmi, ale kiedyś na galach była większa reprezentacja rodziny, a teraz widać wyraźny podział: Bal Róży- Rodzina Casiraghi, Bal Czerwonego Krzyża- Para książęca, Gala Fight AIDS Monaco- Rodzina Ducruet.

   Usuń
  3. Dziękuję ogromnie za rozległą i dogłębną odpowiedź. Rozwiałaś kilka moich wątpliwości i przy okazji dowiedziałam się kilku rzeczy na temat funkcjonowania pałacu, o których nie miałam pojęcia. Dobrze, że jesteś - jako autorka fantastycznego bloga i jako nasz ekspert ds. Monako :)

   Usuń

Dodając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które w nim zawarłeś. Dane przetwarzane są wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celach statystycznych.